Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Gryficach
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Uchwała Nr XXIX/369/2001 z dnia 20.12.2001 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy


Uchwała Nr XXIX/369/2001

Rady Miejskiej w G r y f i c a c h

z dnia 20 grudnia 2001 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71 poz.773) w związku z art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. Nr 13 poz. 74, zm. Nr 58 poz. 261. Nr 106 poz. 496, Nr 132 poz. 622, z 1997 r. Nr 9 poz.43 Nr 106 poz. 679, Nr 107 poz. 686, Nr 113 poz.734, Nr 123 poz. 775, z 1998 r. Nr 155 poz.1014 i Nr 162 poz. 1126, z 2000 r. Nr 26 poz. 306, Nr 48 poz. 552, Nr 62 poz. 718 Nr 88 poz. 985 Nr 91 poz. 1009 i 95 poz. 1041, z 2001 r. Nr 45 poz. 497, Nr 89 poz. 971)

Rada Miejska w Gryficach uchwala, co następuje:

Rozdział I

Zasady ogólne

§ 1.

1.Mieszkaniowy zasób gminy Gryfice jest tworzony i utrzymywany w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą być oddawane w najem według zasad określonych niniejszą uchwałą.

2. Dla wykonania zadania, o którym mowa w ust. 1 gmina może wynajmować lokale z przeznaczeniem na lokale mieszkalne i socjalne od ich właścicieli.

3. Lokale przekazane przez gminę aportem na majątek Gryfickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego będącego spółką prawa handlowego utworzonego z udziałem gminy podlegają zasiedleniu na zasadach określonych niniejszą uchwałą.

4. Artykuły powołane w uchwale bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71 poz. 733) zwanej dalej „ustawą”.

Rozdział II

Najem lokali mieszkalnych

§ 2.

1.Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony w zasadach mieszkaniowych gminy przysługuje osobom, które:

  1. są uprawnione z mocy ustawy lub orzeczenia sadowego do lokalu zamiennego,

  2. wykonały remont lub adaptację ( nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę) pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne w ramach wcześniej zawartej umowy,

2. Lokalne mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą być również wynajmowane osobom pozostającym w trudnych warunkach mieszkaniowych i o niskim dochodzie, nie pozwalającym na zaspokojenie swoich potrzeb w inny sposób.

§ 3.

1. Najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony mogą uzyskać osoby o których mowa w § 2 ust. 2 uchwały jeżeli:

  1. ich sytuacja mieszkaniowa jest trudna:

a/ nie posiadają tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego,

b/ zamieszkują w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 pow. mieszkalnej.

c/ zamieszkują w lokalu nie spełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi

oraz

  1. dochód miesięczny przypadający na członka gospodarstwa domowego w okresie

trzech miesięcy poprzedzających zawarcie umowy najmu nie przekracza:

a/ 150% najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego,

b/ 100% najniższej emerytury dla gospodarstwa wieloosobowego

z zastrzeżeniem § 20 ust. 4 uchwały.

2. Kwalifikowanie osób i umieszczanie na Liście osób uprawnionych do otrzymania lokali mieszkalnych odbywa się wg zasad określonych w rozdz. VI uchwały.

§ 4.

1.Lokale zamienne, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 uchwały przydziela się osobom ujętym w Wykazie budynków do opróżnienia z przyczyn określonych w ustawie lub uchwale.

2. Wykaz opracowuje Burmistrz na podstawie uchwały Zarządu Miejskiego i wyroków sądowych orzekających prawo do lokalu zamiennego złożonych do końca listopada każdego roku. Wprowadzenie wykazu do realizacji następuje w trybie określonym w rozdziale VII uchwały.

3. Uchwały i wyroki sądowe podjęte po terminie określonym w ust. 2 podlegają ujęciu w Wykazie w roku następnym chyba, że uchwała lub wyrok sądowy stanowi inaczej.

§ 5.

Najem lokali zamiennych następuje w pierwszej kolejności w sprawach nie cierpiących zwłoki, a zwłaszcza w przypadkach, o których mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, jeżeli przyczyną jest zagrożenie życia lub mienia.

§ 6.

1.W razie opuszczenia lokalu mieszkalnego przez najemcę i pozostawienia w nim pełnoletnich dzieci, rodziców lub osoby przysposobione (dotychczas wspólnie zamieszkałych z najemcą) - umowa najmu lokalu zostanie zawarta przez zarządcę z osobą wskazaną przez pozostawione osoby pełnoletnie.

2. Inne, niż wymienione w ust. 1 osoby pozostawione w lokalu, a także osoby które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy podlegają przekwaterowaniu do lokalu socjalnego o ile należą do kręgu osób wymienionych w art. 14 ust. 4 ustawy.

3. Pozostałe osoby, nie wymienione w ust. 1 i 2 winny lokal opróżnić i w stanie wolnym od osób i rzeczy przekazać zarządcy. Do czasu opróżnienia lokalu do osób tych stosuje się art. 18 ust. 1 i 2 ustawy.

§ 7.

1.Jeżeli w lokalu zajmowanym przez więcej niż jednego najemcę zostanie opróżniona część lokalu, prawo do jej najmu przysługuje współ najemcy zajmującemu lokal o powierzchni mieszkalnej mniejszej niż określona a art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy - o ile wystąpi z takim wnioskiem.

2. W przypadku złożenia większej liczby wniosków o najem opróżnionej części lokalu - pierwszeństwo do najmu ma wnioskodawca zajmujący najmniejszą powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego.

3. Wnioski złożone o najem opróżnionej części lokalu rozpatruje Zarząd Miejski w miarę potrzeb.

4. Koszty remontu uzyskanych dodatkowo pomieszczeń ponosi najemca bez możliwości żądania ich zwrotu.

5. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1 i 2 nie przysługuje najemcy zalegającemu z uiszczaniem należnego czynszu i opłat (art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy).

§ 8.

1.Umowę najmu lokalu mieszkalnego zarządca budynku zawiera z osobą wskazaną przez Burmistrza Gminy.

2. Zarządca budynku potwierdza wstąpienie w stosunek najmu osób, o których mowa w art. 691 § 1 Kodeksu cywilnego poprzez zawarcie aneksu do umowy najmu.

§ 9.

1. Najemca lokalu mieszkalnego, z wyłączeniem osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy oraz osób, o których mowa w § 10 ust. 4 uchwały, przed objęciem w posiadanie lokalu wpłaca kaucję w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy.

2. Zasady, w których kaucja może być zmniejszona, rozłożona na raty lub nie pobierana określa załącznik Nr 1 do uchwały.

Rozdział III

Lokale socjalne

§ 10.

1.Umowę najmu lokalu socjalnego zarządca budynku zawiera z osobą skierowaną przez Burmistrza Gminy na okres nie dłuższy niż dwa lata.

2. Skierowanie, o którym mowa w ust. 1 może uzyskać osoba, która spełnia jeden z niżej wymienionych warunków:

  1. dochód nie przekracza 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50 % najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych, na każdą osobę zgłoszoną do wspólnego zamieszkania.

  2. uprawniona z mocy orzeczenia sądu,

  3. opuszcza dom dziecka i nie ma możliwości powrotu na poprzednie miejsce zamieszkania (dotyczy osób pełnoletnich),

  4. utraciła mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru.

  5. podlegająca przekwaterowaniu na podstawie § 6 ust. 2 uchwały.

3. Burmistrz wydając skierowanie, o którym mowa w ust. 1 zobowiązany jest udzielić informacji o skutkach prawnych upływu czasu na jaki zawarta będzie umowa najmu lokalu socjalnego.

4. W przypadku przedłużenia umowy najmu lokalu socjalnego i przekroczenia progów dochodowych, o których mowa w ust. 2 pkt 1,2 , 3 i 5 - zarządca budynku może zawrzeć nową umowę na warunkach obowiązujących dla lokali mieszkalnych.

§ 11.

1. Wnioski osób spełniających warunki do uzyskania lokalu socjalnego (określone w § 10 ust. 2 pkt 1 uchwały - po umieszczeniu na Liście osób uprawnionych do otrzymania lokalu socjalnego są realizowane wg kolejności złożenia wniosku.

2. wnioski złożone przez osoby wymienione w § 10 ust. 2 pkt 2 i 3 uchwały - po rozpatrzeniu przez Burmistrza zostaną ujęte w Rejestrze zapotrzebowań na lokale socjalne i podlegają realizacji wg kolejności zgłoszeń (data wpływu do Urzędu).

3. Pozostałe wnioski wymienione w § 10 ust. 2 pkt 4 i 5 uchwały są realizowane w miarę potrzeb w pierwszej kolejności.

4. Tryb składania wniosków i sporządzania listy określa rozdział VI uchwały.

§ 12.

1. Z przeznaczeniem na lokal socjalny może zostać wynajęty lokal mieszkalny pozostający w dyspozycji gminy, który wyposażony jest w nie więcej niż trzy instalacje techniczne spośród następujących:

  1. instalacja wodno-kanalizacyjna

  2. w.c. w lokalu

  3. urządzenia kąpielowe w lokalu

  4. gaz przewodowy

2. Ograniczenia, o których mowa w ust. 1 nie mają zastosowania do lokali położonych na terenie wiejskim.

Rozdział IV

Zamiana lokali

§ 13.

1.Zamiany mieszkań pomiędzy osobami posiadającymi tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub socjalnego mogą być dokonywane przy zachowaniu następujących warunków:

  1. obie strony wyraziły taką wolę na piśmie poprzez złożenie wniosków wg wzoru określonego przez zarządcę,

  2. zarządca lokalu z innych zasobów nie stawia przeszkód formalnych i prawnych, na zamianę,

  3. powierzchnia mieszkalna po przeliczeniu na 1 osobę w gospodarstwie domowym po zamianie wyniesie nie mniej niż 5 m2,

  4. osoba, która zamierza w wyniku zamiany objąć w najem lokal socjalny, musi spełnić kryteria określone w § 10 ust. 2 pkt 1 uchwały.

2. Jeżeli najemca (członek spółdzielni, właściciel) posiadający dotychczas jedno mieszkanie uzyskuje w wyniku wzajemnej zamiany więcej mieszkań, ich najemcami mogą zostać osoby, o których mowa w art. 691 § 1 Kodeksu cywilnego.

3.Wnioski o wzajemna zamianę lokali mieszkalnych i socjalnych przyjmuje i załatwia zarządca lokalu.

4. Zgoda na zamianę lokalu może być wstrzymana do czasu uregulowania zaległości w uiszczaniu czynszu i opłat.

5. Zgoda na zamianę lokalu stanowiącego mieszkaniowy zasób gminy w ramach wzajemnej zamiany jest zawarcie przez zarządcę umowy o najem lokalu uzyskanego w wyniku zamiany.

§ 14.

1. Wnioski jednostronne o zamianę komunalnych lokali mieszkalnych większych (gdy różnica w powierzchni mieszkalnej wynosi co najmniej 1 pokój lub 10 m2) na mniejsze oraz wnioski o zamianę zgłoszone przez najemcę, jeżeli wśród członków gospodarstwa domowego nastąpi trwała niepełnosprawność w istotny sposób utrudniająca korzystanie z lokalu, a także wnioski zgłoszone przez osoby samotne lub małżeństwa w wieku powyżej 75 lat - rozpatruje Zarząd Miejski w miarę potrzeb.

2. Pozostałe wnioski nie wymienione w ust. 1 o zamianę mieszkań z uwagi na chęć poprawy warunków mieszkaniowych rozpatruje się w trybie jak przy ubieganiu się o najem lokalu mieszkalnego.

3. O poprawę warunków mieszkaniowych nie mogą ubiegać się osoby, które w okresie ostatnich 5 lat dokonały wzajemnej zamiany mieszkań, pogarszając swoją sytuację mieszkaniową.

§ 15.

1.W przypadku odzyskania lokalu komunalnego w wyniku realizacji prawomocnego orzeczenia sadowego (eksmisji) Burmistrz Gminy może wydać skierowanie do zawarcia umowy najmu z innym najemcą samodzielnego lokalu komunalnego po spełnieniu następujących warunków:

1/ pokrycia zaległości w czynszu i opłatach za eksmitowanego, bez odsetek w przypadku jednorazowej wpłaty całego zadłużenia,

2/ wykonania remontu bez możliwości żądania zwrotu jego kosztów,

3/ zdania uprzednio zajmowanego lokalu w stanie nie pogorszonym i wolnego od osób i rzeczy.

2. W przypadku złożenia ofert na odzyskany w ten sposób lokal przez więcej niż jednego najemcę, wybrany będzie ten najemca lokalu, którego powierzchnia mieszkalna będzie największa.

3. Informacje o odzyskanych w ten sposób lokalach będą wywieszone 1 i 15 każdego miesiąca na tablicy ogłoszeń Referatu Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Handlu Urzędu Miejskiego. Informacje podawane będą do wiadomości przez siedem dni od dnia ich wywieszenia. Po tym terminie w ciągu następnych siedmiu dni nastąpi wskazanie przyszłego najemcy.

Rozdział V

Najem lokali związanych ze stosunkiem pracy

§ 16.

1.Lokale mieszkalne pozostające w dyspozycji gminy mogą być przydzielane na rzecz osób niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania gminnych jednostek organizacyjnych na czas trwania zatrudnienia.

2. Wnioski w sprawie uznania osób za niezbędne należy składać do Urzędu Miejskiego do końca września każdego roku.

3.Zarząd Miejski winien rozpatrzyć wnioski i sporządzić projekt Wykazu do końca października i przekazać go do Rady Miejskiej w celu zaopiniowania. Opinia winna być wyrażona przez Radę do końca grudnia.

4. Ostateczny Wykaz osób uznanych za niezbędne podaje się do wiadomości publicznej wraz z ostatecznymi listami i wykazami, o których mowa w § 21 uchwały.

Rozdział VI

Tryb postępowania i kwalifikowania wniosków oraz sporządzania list.

§ 17.

1.Wnioski o przyznanie lokalu pozostającego w dyspozycji gminy przyjmuje, wstępnie rozpatruje i weryfikuje Burmistrz Gminy:

2. Zawarte we wniosku dane:

  1. o dochodach wnioskodawcy i członków gospodarstwa domowego muszą być potwierdzone odpowiednimi zaświadczeniami,

  2. o warunkach mieszkaniowych w lokalu, w którym mieszka wnioskodawca muszą być potwierdzone przez zarządcę lub właściciela lokalu/domu.

3. Wzór wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego lub lokalu socjalnego oraz wymagane dokumenty, potwierdzające sytuację mieszkaniową i materialną wnioskodawcy określi Zarząd Miejski.

4. Wniosek musi zawierać oświadczenie o zgodnie na gromadzenie, przetwarzanie i publikowanie danych osobowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. Nr 133, poz. 883 z późniejszymi zmianami).

§ 18.

1.Wnioski powinny być wstępnie rozpatrzone w ciągu miesiąca od daty złożenia.

2. Wnioski zakwalifikowane do pozytywnego załatwienia złożone w okresie od dnia 1 października roku ubiegłego do dnia 30 września roku bieżącego oraz wnioski osób umieszczonych na listach (osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego lub lokalu socjalnego), które nie zostały zrealizowane - podlegają weryfikacji.

3. Weryfikację wszystkich wniosków przeprowadza się wg stanu na dzień 30 września każdego roku. Osoby, które złożyły wnioski przed tym terminem oraz osoby z List obowiązane są złożyć nowe wnioski wraz z niezbędnymi zaświadczeniami oraz powiadomić organ terminy o zmianach jakie powstały od daty złożenia wniosku.

§ 19.

1.O kolejności umieszczenia na liście osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego decyduje ilość punktów uzyskanych w oparciu o zasady przyznawania punktów, stanowiące załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.

2. W przypadku uzyskania równej ilości punktów, o których mowa w ust. 1 - o kolejności umieszczenia na liście osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego decyduje data złożenia wniosku.

3. O kolejności umieszczenia na liście osób uprawnionych do otrzymania lokalu socjalnego decyduje data wpływu wniosku.

§ 20.

1.Osoby, których wnioski zostały zweryfikowane pozytywnie umieszcza się w projektach list. Projekty list sporządza się do 30 października każdego roku.

2. Projekty list podaje się do wiadomości publicznej poprzez ich wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim przez okres 30 dni z podaniem informacji o terminie i miejscu składania uwag i zastrzeżeń.

3. Uwagi i zastrzeżenie rozpatruje komisja powołana przez Zarząd Miejski w terminie jednego miesiąca licząc od dnia następnego po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2.

4. Komisja może pozytywnie rozpatrzyć „odwołania” osób w sprawie umieszczenia na liście ostatecznej w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 uchwały odejmując jednocześnie określoną ilość punktów.

Przyjmuje się, ze górna granica przekroczenia nie może być wyższa niż 20 % najniższej emerytury. Skala punktów do odjęcia wynosi od 1 do 20 (1 punkt za każdy 1 %).

5. Protokół rozpatrzenia uwag i zastrzeżeń oraz wnioski o sposobie ich załatwienia zatwierdza Zarząd Miejski.

Rozdział VII

Realizacja list, rejestrów i wykazów.

§ 21.

1.Listy osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego i lokalu socjalnego, skorygowane o wnioski z protokołu wraz z Wykazami i Rejestrami zostają wprowadzone do realizacji w formie uchwały Zarządu Miejskiego w terminie do 30 grudnia każdego roku na rok następny.

2. Kontrolę społeczną spraw mieszkaniowych zapewnia się poprzez podanie do wiadomości publicznej, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego przy pokoju 114 (I piętro) list i wykazów, o których mowa w ust. 1 uchwały.

§ 22.

1.W zależności od wielkości wolnego lokalu, uzyskanego do zasiedlenia i jego kategorii (lokal mieszkalny czy socjalny) realizowane są Listy, Wykazy i Rejestry.

2. Wskazanie lokalu otrzymują osoby kolejno umieszczone na liście, w wykazie i rejestrze przy uwzględnieniu powierzchni mieszkalnej lokalu i wielkości rodziny.

3. Kolejność wskazania może ulec przesunięciu jedynie w przypadku oferowania lokalu do remontu, jeżeli kolejno uprawnione osoby odmówią przyjęcia takiego lokalu.

§ 23.

Przed wysłanie wskazania lokalu do zasiedlenia - Burmistrz jest obowiązany sprawdzić czy nadal istnieją warunki uzasadniające umieszczenia na Listach i w przypadku stwierdzenia, ze okoliczności uprawniające do przydziału ustały - skreślić osobę z listy.

§ 24.

1.Osobie, której wskazano lokal mieszkalny/socjalny przysługuje tylko jedna uzasadniona odmowa.

2. Osobę ujętą na Listach, której wskazano odpowiedni lokal po raz drugi i ponownie odmówiła jego przyjęcia lub nie wypowiedziała się w wyznaczonym dwutygodniowym terminie - skreśla się z listy.

§ 25.

1.Lokal mieszkalny o powierzchni przekraczającej 80 m2 może zostać wskazany do zasiedlenia osobie, która pod względem ilości członków gospodarstwa domowego (min.osiem osób) będzie uprawniona do otrzymania takiego lokalu pod warunkiem, że jest zakwalifikowana do przydziału i umieszczenia w wykazie lub na liście na dany rok.

2. Lokal mieszkalny, o którym mowa w ust. 1 może zostać przyznany w dalszej kolejności:

1/ w przypadku braku osób, o których mowa w ust. 1 lokal taki może zostać oddany w najem za czynsz wolny,

2/ najemca lokalu, o którym mowa w pkt 1 wyłaniany jest w drodze przetargu ustnego, w którym kwotą wywoławczą jest równowartość czynszu obliczonego dla danego lokalu..

3/ przetarg przeprowadza zarządca lokalu, zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Rozdział VIII

Adaptacje

§ 26.

1. Burmistrz wydaje skierowanie do zawarcia umowy z zarządcą budynku o prace adaptacyjne osobie, która wskaże wolne pomieszczenia nadające się do adaptacji, a mieszczące się w budynku, gdzie nie ma odrębnej własności lokalu.

2. Osoba ubiegająca się o skierowanie winna uzyskać akceptację zarządcy budynku oraz dostarczyć opinię techniczno-budowlaną, stwierdzającą możliwość wykonania adaptacji i potwierdzenie, że zamierzony zakres robót jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego.

3. W przypadku wskazania obiektu do adaptacji przez zarządcę budynku (łącznie z uzyskaniem niezbędnych opinii, o których mowa w ust. 2) - przyszły najemca zostaje wyłoniony w drodze przetargu ustnego, w którym kwotą wywoławczą jest równowartość czynszu obliczonego dla przewidywanego do uzyskania lokalu.

Rozdział IX

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 27.

1.Wnioski o przydział mieszkań złożone w Urzędzie Miejskim do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały oraz osoby umieszczone na listach ostatecznych na dzień 10 lipca 2001 r. - podlegają weryfikacji wg warunków i zasad określonych w niniejszej uchwale.

2. Weryfikacja winna być przeprowadzona w terminie dwóch miesięcy, a projekty list na rok 2002 wraz z wykazami i rejestrami winny być podane do wiadomości publicznej w terminie czterech miesięcy - od dnia wejścia w życie uchwały.

§ 28.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu.

§ 29.

Tracą moc uchwały:

1. Uchwała z dnia 27 lutego 1995 r. Nr XI/90/95 w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy i kryteriów wyboru osób, z którymi będą zawierane umowy najmu lokali mieszkalnych i socjalnych.

2. Uchwały z dnia 16 maja 1995 r. Nr XV/123/95, z dnia 29 października 1996 r. Nr XXXI/317/96, z dnia 23 grudnia 1997 r. Nr XLIII/457/97, z dnia 24 lutego 1998 r. Nr XLIV/469/98 - o zmianie uchwały w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy i kryteriów wyboru osób, z którymi będą zawierane umowy najmu lokali mieszkalnych i socjalnych.

3. Uchwała z dnia 21 listopada 1995 r. Nr XIX/177/95 Rady Miejskiej w Gryficach w sprawie szczególnych zasad zasiedlenia lokali mieszkalnych w budynkach przy ul. Litewskiej 8 i 8a.

§ 30.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dnia od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Wiceprzewodniczący Rady

Stanisław B Ł Y S Z

Przekazała: Alicja Misiecka

Załącznik Nr 1

do uchwały RM w Gryficach

Nr XXIX/369/2001 z dnia

20.12.2001 r.

Zasady dotyczące ustalenia wysokości kaucji mieszkaniowej, rozłożenia na raty lub odstąpienia od jej pobrania

1.Zawarcie umowy najmu mieszkalnego ( z wyłączeniem najmu, o którym mowa w § 9 ust. 1 uchwały) jest uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja wynosi 12-krotność miesięcznego czynszu za dany lokal , obliczonego według stawek obowiązujących w dniu zawarcia umowy najmu.

2. Kaucję wpłaca się na konto zarządcy lokalu przed zawarciem umowy najmu lokalu.

3. Kaucja, o której mowa w pkt 1 ulega zmniejszeniu do 50 % średniego miesięcznego dochodu członków gospodarstwa domowego najemcy uprawnionych do wspólnego zamieszkania i nie może być mniejsza niż 2-krotność miesięcznego wymiaru czynszu ustalonego na dzień zawarcia umowy.

4. Dochód, o którym mowa w pkt 3 ustala się wg zasad jak przy przyznawaniu uprawnień do dodatku mieszkaniowego.

5. W innych przypadkach, nie objętych regulacją określoną w pkt 3 a uzasadnionych

trudną sytuacją życiową najemcy - kaucja może być rozłożona na raty miesięcznie. Gdzie raty nie będą niższe niż 2-krotność miesięcznego wymiaru czynszu. Wniosek rozpatruje wynajmujący, zawierając z najemcą odpowiednią umowę. Wpłata pierwszej raty następuje przed zawarcie umowy.

6. Zwrot kaucji następuje na zasadzie określonej w art. 6 ust. 2 i 3 ustawy po przeliczeniu procentowego udziału wpłaconej kwoty kaucji do wysokości wymiaru czynszu ustalonego na dzień zawarcia umowy . Wynajmujący potrąca z kaucji nie uiszczony czynsz i inne należności przypadające z tytułu najmu.

7. Od pobierania kaucji mieszkaniowej odstępuje się w przypadku wykonania przez przyszłego najemcę prac remontowych w lokalu w zakresie stanowiącym o jego przydatności do umówionego użytku.

8. Zakres prac remontowych, a których mowa w pkt 7 i termin oddania lokalu do używania wymaga określenia w umowie z wynajmującym.

Załącznik Nr 2

do uchwały RM w Gryficach

Nr XXIX/369/2001 z dnia

20.12.2001 r.

Zasady punktowej kwalifikacji

w celu ustalenia kolejności na liście osób uprawnionych do otrzymania lokali mieszkalnych

Liczba punktów

1.Osoby mieszkające w lokalach, w których na jedna osobę

uprawnioną przypada mniej niż 5m2 pow. mieszkalnej

od 4,99 do 4,01 m2 20

od 4,00 do 3,00 m2 25

poniżej 3 m2 30

W przypadku osobnego zamieszkiwania małżonków, uzyskaną punktację za metraż liczy się z każdego miejsca zamieszkania dzieląc ją na pół.

2. Wnioskodawca wraz z dziećmi zamieszkuje w schroniskach

lub innych miejscach nie będących lokalami mieszkalnymi 30

3. Stan rodziny:

- osoba samotna z dzieckiem lub dziećmi 20

- rodzina pełna z dziećmi 17

- rodzina bez dzieci 10

- osoba samotna 3

4. Wnioskodawca zamieszkuje:

a/ wspólnie z innymi lokatorami tworzącymi samodzielne

gospodarstwa domowe

- które są osobami obcymi (podnajem - umowa na piśmie) 20

- które są członkami rodziny 10

b/ samodzielnie 2

5. Wychowankowie domów dziecka i innych placówek

opiekuńczo-wychowawczych przez okres dłuższy niż 5 lat 15

6. Wnioskodawca w lokalu, w którym zamieszkuje nie posiada:

- instalacji wodociągowej 10

- instalacji kanalizacyjnej 10

- gazu sieciowego 5

- urządzeń kąpielowych 5

- ogrzewania trwale związanego z lokalem 5

- wc znajduje się poza lokalem 2

- wc znajduje się poza budynkiem 5

7. Wnioskodawca lub małżonek posiada stałe zameldowanie na terenie gminy

- za każdy rok 1

Punkty liczy się tylko za ciągłe zameldowanie i dla jednej osoby

8. Wnioskodawca oddaje do dyspozycji gminy dotychczas zajmowany lokal 50

9. Wnioskodawca lub jeden z członków jego gospodarstwa domowego jest osobą

niepełnosprawną na czas nieokreślony (orzeczenie komisji lekarskiej,

punkty liczone są tylko dla jednej osoby 30

10. Okres oczekiwania:

za każdy rok oczekiwania będąc ujętym na liście 100

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Daniel Igielski 13-06-2005 14:01
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 13-06-2005
Ostatnia aktualizacja: - 13-06-2005 14:01