Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Gryficach
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Uchwała Nr XVIII/160/2004 z dn. 22.06.2004 r. w sprawie określenia zasad prywatyzacji nieruchomości komunalnych położonych na terenie miasta i gminy Gryfice


UCHWAŁA NR XVIII/160/2004

Rady Miejskiej w Gryficach

z dnia 22 czerwca 2004r.

w sprawie określenia zasad prywatyzacji nieruchomości komunalnych położonych na terenie miasta i gminy Gryfice

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. „a” ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 zmiana z 2002 r. Nr 23 poz.220, Nr 62, poz.558, Nr 113 poz.984, Nr 214 poz.1806 i z 2003 r. Nr 80 poz. 717) oraz art. 11 ust.2, art. 34 ust.6, art. 68 ust. 1 pkt. 7 i 8 oraz ust. 2, art. 70 ust. 4, art. 209 „a” ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543, zmiany z 2001 r. Nr 129 poz. 1447, Nr 154 poz. 1800, z 2002 r. Nr 25 poz. 253, Nr 74 poz. 676, Nr 113 poz. 984, Nr 126 poz. 1070, Nr 130 poz. 1112, Nr 153 poz. 1271, Nr 200 poz. 1682, Nr 240 poz. 2058, z 2003 r. Nr 1 poz. 15, Nr 80 poz. 717, 720, 721, Nr 162 poz. 1568) Rada Miejska w Gryficach uchwala, co następuje:

§ 1. Sprzedaż budynków i lokali mieszkalnych wraz z niezbędnym gruntem prowadzi się na niżej określonych zasadach:

  1. Sprzedaż przetargowa

  1. Wolne budynki i lokale mieszkalne podlegają sprzedaży w trybie przetargu nieograniczonego.

  2. Cenę za nieruchomości mieszkalne sprzedawane w drodze przetargu wraz z podatkiem VAT, nabywca uiszcza jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej.

  1. Sprzedaż bezprzetargowa

  1. lokale mieszkalne będące przedmiotem najmu podlegają sprzedaży na rzecz ich najemców w trybie bezprzetargowym, jeżeli:

  1. umowa najmu zawarta została na czas nieokreślony, a najemca użytkował lokal mieszkalny z zasobów komunalnych gminy Gryfice przez okres nie krótszy niż 3 lata,

  2. umowa najmu nie znajduje się w okresie wypowiedzenia jak również nie jest prowadzone postępowanie o rozwiązanie umowy najmu,

  3. najemca wywiązuje się ze zobowiązań pieniężnych wobec Gminy i nie posiada w tym zakresie zaległości.

  1. Cenę za lokale mieszkalne sprzedawane bezprzetargowo wraz z podatkiem VAT, nabywca uiszcza jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej lub w systemie rocznych wpłat ratalnych.

  2. Cenę lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami przynależnymi obniża się niezależnie od sposobu zapłaty według zasad wymienionych w załączniku do uchwały.

  3. W przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego kombatantom w rozumieniu ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego - należność pozostałą do zapłaty po zastosowaniu zniżek określonych w ust. 3 obniża się o 10%.

  1. Nabywca dokonujący wpłaty całej należności, w formie jednorazowej zapłaty gotówkowej przed podpisaniem umowy notarialnej otrzymuje dodatkowe umorzenie w wysokości 70% pozostałej do spłaty należności.

  1. Przy ratalnej spłacie ceny sprzedaży stosuje się system bonifikat uzależniony od liczby rat rocznych, przy czym maksymalna ilość rat wynosi 10 a minimalna wpłata należności przed zawarciem umowy notarialnej 10% ceny i tak:

  1. przy 2 ratach rocznych bonifikata wynosić będzie 45%

  2. przy 3 ratach rocznych bonifikata wynosić będzie 40%

  3. przy 4 ratach rocznych bonifikata wynosić będzie 35%

  4. przy 5 ratach rocznych bonifikata wynosić będzie 32%

  5. przy 6 ratach rocznych bonifikata wynosić będzie 30%

  6. przy 7 ratach rocznych bonifikata wynosić będzie 27%

  7. przy 8 ratach rocznych bonifikata wynosić będzie 24%

  8. przy 9 ratach rocznych bonifikata wynosić będzie 15%

  9. przy 10 ratach rocznych bonifikata wynosić będzie 0%

  1. Nie spłacona pozostała część ceny sprzedaży, przy stosowaniu zasady ratalnej, zostanie oprocentowana w wysokości 5% w stosunku rocznym i podlega wraz z odsetkami zabezpieczeniu hipotecznemu. Niespłaconą każdą ratę w ustalonej wysokości i w ustalonym terminie, zwiększa się o dodatkowe odsetki za zwłokę w wysokości ustawowej.

  2. Ceną sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami przynależnymi jest cena określona w ust. 3, 4, 5, 6 i 7 powiększona o koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży.

  3. Nabywca nieruchomości mieszkalnej jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonym bonifikatom po jej waloryzacji, jeżeli przed upływem 5 lat licząc od nabycia, dokonał jej odpłatnej sprzedaży lub wykorzystał nieruchomość na inne cele niż mieszkaniowe.

  1. Wyłączeniu ze sprzedaży podlegają lokale mieszkalne, które:

  1. zlokalizowane są na terenach przeznaczonych na inne cele niż mieszkalne, z wyjątkiem przypadków, do których została podjęta uchwała Rady Miejskiej o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

  2. znajdują się w budynkach przeznaczonych do rozbiórki,

  3. zostały wynajęte na czas określony,

  4. położone są w budynkach przekazanych do Gryfickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego,

  5. położone są w budynkach nowo wznoszonych i oddanych do użytku po dniu 30 listopada 1997 r.,

  6. zostały oddane w najem jako lokale zamienne na czas remontu,

  7. położone są w budynkach przeznaczonych wyłącznie na cele socjalne .

§ 2. Sprzedaż budynków i lokali użytkowych wraz z niezbędnym gruntem prowadzi się na niżej określonych zasadach:

  1. Wolne budynki i lokale sprzedawane są w drodze przetargu nieograniczonego.

  2. Budynki i lokale użytkowe będące przedmiotem najmu lub dzierżawy na czas nieokreślony, mogą być sprzedawane najemcom lub dzierżawcom w trybie bezprzetargowym na wniosek przez nich złożony, po podjęciu stosownej uchwały przez Radę Miejską.

  3. Cenę za sprzedawany lokal użytkowy wraz z podatkiem VAT nabywca uiszcza jednorazowo przed podpisaniem umowy notarialnej.

  4. Wyłączeniu ze sprzedaży podlegają lokale użytkowe, które:

  1. zlokalizowane są, na terenach, przeznaczonych na inne cele,

  2. znajdują się w budynkach wskazanych w ustaleniach planu jako niezgodne z planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego,

  3. znajdują się w budynkach przeznaczonych do rozbiórki,

  4. zostały wynajęte na czas określony,

  5. usytuowane są w budynkach komunalnych o charakterze użyteczności publicznej tj. w żłobkach, przedszkolach, szkołach i innych obiektach niemieszkalnych.

§ 3. Sprzedaż garaży usytuowanych na posesjach lub w budynkach mieszkalnych prowadzi się na niżej określonych zasadach:

  1. Garaże będące przedmiotem najmu na czas nieokreślony usytuowane na posesjach lub w budynkach mieszkalnych sprzedaje się wyłącznie z lokalem mieszkalnym lub użytkowym zbywanym na rzecz najemcy.

  2. Garaż zajmowany przez najemcę nie mieszkającego na posesji, na której położony jest garaż lub w budynku mieszkalnym, w którym usytuowany jest garaż, może być sprzedany po wygaśnięciu umowy najmu wyłącznie na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych lub użytkowych położonych na przedmiotowej posesji w drodze przetargu ograniczonego do tych właścicieli.

  3. Garaż wolno stojący lub usytuowany w zespole garażowym stanowiący odrębną nieruchomość, będący przedmiotem najmu może być sprzedany na rzecz jego najemcy.

  4. Wolne garaże łącznie z niezbędnym gruntem podlegają sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego z zastrzeżeniem ust. 2

  5. Zapłata ceny sprzedaży za garaż wraz z podatkiem VAT następuje jednorazowo przed zawarciem umowy notarialnej.

  6. Wyłączeniu ze sprzedaży podlegają garaże w przypadkach określonych dla lokali użytkowych.

  7. Zasady sprzedaży garaży określone w niniejszym paragrafie nie dotyczą garaży sprzedawanych z przynależnym gruntem na podstawie art. 211 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jeżeli osoba ubiegająca się o kupno wybudowała garaż na podstawie pozwolenia na budowę i ze środków własnych.

§ 4. Nieruchomości gruntowe niezabudowane przeznaczone pod zabudowę sprzedaje się na własność lub oddaje w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu po podjęciu przez Radę Miejską stosownej uchwały.

§ 5. Poza przypadkami wymienionymi w odrębnych przepisach o zamianie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, grunty oddane w użytkowanie wieczyste mogą być przedmiotem sprzedaży na własność użytkownikom wieczystym na zgłoszony przez nich wniosek, z zachowaniem następujących zasad:

  1. Stopnia zaawansowania procesu inwestycyjnego:

  1. po zabudowaniu działki przeznaczonej pod indywidualne jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe budynkiem w stanie surowym zamkniętym;

  2. po zakończeniu procesu inwestycyjnego na działkach o przeznaczeniu innym niż wymienione w pkt „a”.

  1. Zgodności zainwestowania z wydanym pozwoleniem na budowę, zatwierdzonym planem realizacyjnym bądź wydaną decyzją o pozwoleniu na użytkowanie w przypadkach, gdy oddanie do eksploatacji nastąpiło po dniu 1 stycznia 1995 r.

  2. Zapłata należności za grunty sprzedawane na własność użytkownikom wieczystym, następuje jednorazowo lub w systemie ratalnym.

  3. Należność może być rozłożona maksymalnie na 10 rat rocznych z oprocentowaniem równym stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

  4. Wpłatę jednorazową lub pierwszą ratę należy wnieść przed podpisaniem umowy notarialnej.

§ 6. Grunty komunalne, które nie stanowią samodzielnych działek budowlanych, a niezbędne są na polepszenie zagospodarowania terenów przyległych stanowiących własność lub użytkowanie wieczyste osób fizycznych lub prawnych, mogą być przeznaczone do zbycia w drodze bezprzetargowej na wniosek tychże właścicieli lub użytkowników wieczystych, po powzięciu przez Radę Miejską stosownej uchwały.

§ 7. Przy sprzedaży gruntów w ramach art. 209a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami na rzecz współwłaścicieli lub współużytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkiem mieszkalnym z działką wydzieloną po jego obrysie, stosuje się zniżkę w wysokości 60% ceny sprzedaży, ponadto pozostała należność może być rozłożona na 10 rat rocznych na warunkach określonych w ust.7 i 8 § 1 niniejszej uchwały.

§ 8. Sprawy wszczęte a nie zakończone umową notarialną przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały prowadzi się na podstawie zasad określonych w uchwale Nr XXIII/295/2001 Rady Miejskiej z dnia 30 stycznia 2001 r. wraz z późniejszymi zmianami.

§ 9. Tracą moc uchwały Rady Miejskiej Nr XXIII/295/2001 z dnia 30 stycznia 2001 r., (Dz.Urz.Woj. Zachodniopomorskiego 8 poz. 129) Nr XXX/390/2002 z dnia 12 lutego 2002 r., Nr XXXIV/420/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. i Nr XIII/119/2003 z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie zasad prywatyzacji nieruchomości komunalnych położonych na terenie miasta i gminy Gryfice z zastrzeżeniem § 8 niniejszej uchwały.

§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gryfic

§ 11. Uchwała podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

PRZEWODNICZĄCY RADY

Władysław Gliźniewicz

Załącznik do uchwały

Nr XVIII/160/2004

Rady Miejskiej w Gryficach

z dnia 22 czerwca 2004 r.

Zasady stosowania bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych.

TREŚĆ

Wnioski złożone przez najemców lokali mieszkalnych położonych na terenie miasta

TREŚĆ

Wnioski złożone przez najemców lokali mieszkalnych położonych na terenie wiejskim

1.lokale- budynki wybudowane przed 31 maja 1945r. bez

remontu gruntownego

80%

1. Lokale i budynki wybudowane

przed 31 maja 1945r.

80%

2.lokale-budynki wybudowane przed 31 maja 1945 r. w których wykonano remont gruntowny

60%

2.Lokale i budynki wybudowane

od 1 czerwca 1945r.

do 31 grudnia 1979r.

60%

3.lokale- budynki wybudowane

od 1 czerwca 1945 r.

do 31 grudnia 1958 r.

50%

3. Lokale i budynki wybudowane

po 1 stycznia 1980r.

20%

4.lokale- budynki wybudowane

w okresie

od 1 stycznia 1959r.

do 31 grudnia 1979r.

30%

5.lokale-budynki wybudowane

po 1 stycznia 1980r.

10%

Uwaga:

Za remont gruntowny uważa się wymianę co najmniej kilku elementów konstrukcyjnych budynku.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Daniel Igielski 22-10-2004 16:31
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 22-10-2004
Ostatnia aktualizacja: - 22-10-2004 16:31