Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Gryficach
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Uchwała Nr XI/94/2003 z 21.10.2003 w sprawie przewozu osób i bagażu tasówkami na terenie gm.Gryfice


Uchwała Nr XI/94/2003

RADY MIEJSKIEJ w GRYFICACH

z dnia 21 października 2003r.

w sprawie wprowadzenia przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu taksówkami osobowymi na terenie gminy Gryfice.

Na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. - Prawo przewozowe (Dz. U. z 2000r. Nr 50 poz. 601, z 2001r. Nr 125 poz. 1371, z 2002r. Nr 113 poz. 984), Rada Miejska w Gryficach uchwala, co następuje:

§ 1

Wprowadza się przepisy porządkowe dotyczące przewozu osób i bagażu taksówkami osobowymi na terenie gminy Gryfice, jak w załączniku do uchwały.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Przewodniczący Rady

Władysław Gliźniewicz

Przekazała: Alicja Misiecka

Załącznik do uchwały

Rady Miejskiej w Gryficach

Nr XI/94/2003 z dn. 21.10.2003r.

PRZEPISY PORZĄDKOWE DOTYCZĄCE

PRZEWOZU OSÓB I BAGAŻU TAKSÓWKAMI OSOBOWYMI NA

TERENIE GMINY GRYFICE

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1. Taksówki mogą oczekiwać na pasażerów w miejscach do tego celu wyznaczonych i ograniczonych znakami: początek i koniec postoju TAXI.

§ 2. Taksówki na postojach TAXI oczekują na pasażerów wg kolejności przyjazdu na postój.

§ 3. Na postoju pierwszeństwo w wyborze taksówki przysługuje pierwszej osobie w kolejce. Pasażer może dokonać swobodnego wyboru taksówki.

§ 4. Taksówka może być zatrzymana i zajęta poza postojem, jeżeli przepisy o ruchu drogowym tego nie zabraniają.

§ 5. Kierowca taksówki jest zobowiązany wykonać przewóz najkrótszą drogą, chyba że pasażer świadomie godzi się na przewóz inną drogą lub gdy tego żąda.

§ 6. 1. Kierowca taksówki może przewozić pasażerów tylko po uprzednim włączeniu taksometru. Taksometr powinien być zainstalowany w miejscu umożliwiającym jego swobodne odczytanie.

2. Po zakończeniu przewozu i zainkasowania należności kierowca jest zobowiązany niezwłocznie przełączyć taksometr na pozycję - „zero”.

§ 7. 1. Należność za przejazd taksówką określają wskazania taksometru. Pasażer jest zobowiązany uiścić należność nie później niż w chwili zwolnienia pojazdu.

2. Na żądanie pasażera kierowca jest zobowiązany wydać rachunek za przewóz.

3. Rachunek powinien zawierać imię, nazwisko (nazwę) przedsiębiorcy, adres siedziby, numer boczny taksówki, datę wystawienia, oznaczenie przedsiębiorcy rachunku, kwotę należności za przejazd.

4. Na żądanie pasażera kierowca jest zobowiązany do określenia w rachunku trasy przejazdu (miejsce rozpoczęcia i miejsce zakończenia przejazdu).

5. Kierowca ma prawo pobrania zaliczki w przypadku chwilowego opuszczenia taksówki przez pasażera.

§ 8. 1. Po zakończeniu przewozu kierowca jest zobowiązany przypomnieć o zabraniu bagażu.

2. W razie znalezienia rzeczy pozostawionych przez pasażera, kierowca taksówki postępuje z nimi zgodnie z przepisami dotyczącymi rzeczy znalezionych.

§ 9. Pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu na zasadach określonych w przepisach kodeksu cywilnego.

Rozdział 2

Przewóz osób

§ 10. 1. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą na wolne miejsce pojazdu, z którego korzysta, inne osoby, bez uiszczania dodatkowych należności.

2. Kierowca, bez zgody pasażera, nie może dysponować wolnymi miejscami w taksówce.

3. Należność za przejazd taksówką reguluje tylko jeden pasażer. Kierowca nie może żądać zapłaty od pozostałych osób znajdujących się w taksówce, bez względu na okoliczności, w jakich korzystali oni z przejazdu.

§ 11. Kierowca taksówki, w miarę możliwości powinien uwzględnić pierwszeństwo przewozu osób wymagających natychmiastowej pomocy lub znajdujących się w szczególnej potrzebie.

§ 12. Kierowca taksówki ma prawo odmówić wykonania przewozu lub rozpoczęty przewóz przerwać tyko wtedy, gdy pasażer:

a/ znajduje się w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub środków odurzających,

b/ spożywa w taksówce alkohol lub inne środki odurzające,

c/ zachowaniem swoim uzasadnia obawę o zdrowie i życie kierowcy lub o uszkodzenie czy zanieczyszczenie pojazdu.

Rozdział 3

Przewóz bagażu w taksówce osobowej

§ 13. 1. Pasażer ma prawo, bez uiszczania dodatkowej należności, zabrać ze sobą do pojazdu bagaż podręczny oraz, za zgodą kierowcy, psy lub inne małe zwierzęta domowe.

2. Do bagażu podręcznego zalicza się w szczególności walizki, plecaki, worki turystyczne oraz inne przedmioty, które swoją wielkością, jak i sposobem opakowania nie spowodują uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu oraz nie zagrażają bezpieczeństwu jazdy.

§ 14.1. Bagaż podręczny pasażera można przewozić w bagażniku znajdującym się wewnątrz lub na dachu taksówki.

2. Bagażnik taksówki powinien być utrzymany w czystości i wolny od wszelkiego sprzętu dodatkowego (nie dotyczy oprzyrządowania samochodu).

§ 15. Zabrania się przewozu taksówkami osobowymi przedmiotów i materiałów niebezpiecznych, w szczególności: broni, materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących oraz zwłok i szczątków ludzkich.

§ 16. Kierowca jest zobowiązany do załadunku i wyładunku bagażu podręcznego z bagażnika.

Przepisy końcowe

§ 17. 1. Kierowca taksówki jest zobowiązany, na żądanie pasażera, udostępnić do wglądu egzemplarz przepisów porządkowych związanych z przewozem osób.

2. Kierowcy, gdy przewozi pasażera, zabrania się spożywania pokarmów i palenia tytoniu.

3. Kierowca może umieścić w pojeździe wywieszkę o zakazie palenia tytoniu.

§ 18. Kierowcę powinna cechować grzeczność, schludność i czystość osobista oraz dbałość o czysty i estetyczny wygląd pojazdu.

§ 19. Jeżeli w czasie trwania przewozu następuje zmiana taryfy, kierowca jest zobowiązany każdorazowo przełączyć taksometr i powiadomić o tym pasażera.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Karina Markowska 01-08-2005 12:30
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 01-08-2005
Ostatnia aktualizacja: - 01-08-2005 12:30